wtorek, 8 maja 2018

Jak w prosty sposób wydłużyć swoje życie?

Macie czasem tak, że czytacie jakąś książkę zupełnie przez przypadek i okazuje się ona dobrym wyborem? Tak dobrym, że czytacie ją za jednym zamachem i nawet nie zauważacie, kiedy przewróciliście ostatnie kartki? Zupełnie nie planowałam lektury tej pozycji. Ba! Nawet nie wiedziałam, że takowa istnieje! Ale sam tytuł zasugerował mi, że to może być coś, co może mnie zainteresować. I ani trochę się nie myliłam!

Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta - czy dla Was ten tytuł nie brzmi intrygująco? Długo się nie zastanawiałam, gdy miałam okazję przeczytać tę książkę. Okładka podpowiada też, że w środku znajdziemy sposoby, Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł. Stwierdziłam - fajnie! Zobaczmy, co się za tym kryje! I zaczęłam lekturę.

Pozycję tę napisali dwaj szwedzcy lekarze - Carl Johan Sundberg (lekarz i profesor fizjologii w Instytucie Karolinska w Sztokholmie) oraz Anders Hansen (lekarz i psychiatra, a także magister ekonomii). Jest tu więc sporo medycznych faktów, ale nie zrażajcie się - wszystko jest do zrozumienia, bo autorzy nie próbują szczycić się wiedzą. Pokazują wszystko w najprostszy dla zwykłego śmiertelnika sposób, łącząc przyjemną lekturę z pożyteczną wiedzą. Książkę określiłabym jako popularnonaukową i ani trochę nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Czuję się bogatsza o wiele świetnych ciekawostek, o których nie miałam wcześniej pojęcia, a przy okazji świetnie spędziłam czas. Nie mogłam się oderwać! Szkoda, że szkolne podręczniki nie są napisane w taki sposób i nie potrafią nas tak pochłonąć.

Generalnie cały zamysł Projektu zdrowie polega na tym, że z wielu stron pokazuje, jak choć odrobina aktywności fizycznej (autorzy rekomendują chociaż trzydzieści minut spaceru trzy razy dziennie) potrafi pozytywnie wpłynąć na nasze poprawne funkcjonowanie. Twierdzą, że można w ten sposób przedłużyć życie nawet o kilka lat, usprawnić nasze narządy i poprawić samopoczucie. Nie jest to jednak czcze gadanie, bo popierają to prawdziwymi faktami. Przybliżają nam także wiele mechanizmów funkcjonowania organizmu, rozjaśniając co nieco z genetyki i wiele wiele innych. A to wszystko podane w tak przejrzysty i sympatyczny sposób!

Autorzy są naprawdę kompetentni i w doskonały sposób potrafią nakreślić swoje przekonania. Widać jednak, że są otwarci na świat i chętnie poznają nowe ciekawostki. Ich książka nie zawiera złotych rad, których każą nam przestrzegać. Jedynie przedstawia ich perspektywę i daje czytelnikom możliwość posiadania własnego zdania. Niczego nie narzucają. Książka jest podzielona na przejrzyste rozdziały, wzbogacona ciekawymi ilustracjami, tabelkami i wykresami, a najważniejsze informacje są pogrubione, co sprawia, że jest jeszcze przystępniejsza. Na końcu znajduje się natomiast bibliografia, z której mogą skorzystać ci, którzy będą chcieli dowiedzieć się jeszcze więcej. Jeśli o mnie chodzi, to nie mam jej absolutnie nic do zarzucenia i chętnie zastosuję się do zaleceń, do których zachęca ta pozycja, bo teraz wiem, że warto!

Naprawdę polecam tę książkę. Zainteresowała mnie bardzo i cieszę się, że mogłam dowiedzieć się wielu nowych dla mnie rzeczy, a przy tym odświeżyć to, co już wiedziałam. Podejrzewam, że często będę do niej wracać, bo do tej pory jestem w szoku, jeśli chodzi o kilka rzeczy, które uświadomili mi ci szwedzcy lekarze. Jestem pełna podziwu.

//Iza

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarz = ogromny uśmiech na mojej twarzy