poniedziałek, 10 października 2016

[70] Gregor i Kod Pazura - Suzanne Collins

Podziemne stworzenia, których nie spotkamy na ulicach naszych miast. Przygoda, której nie będziesz chciał kończyć i którą pokochasz całym sercem. Bohaterowie, do których przywiążesz się tak bardzo, że rozstanie z nimi będzie bardzo bolesne. To wszystko (i jeszcze więcej!) znajdziesz w serii Kroniki Podziemia.

To już ostatni tom rewelacyjnej przygody w Podziemiu. Seria o Gregorze Naziemym zrobiła na mnie naprawdę świetne wrażenie i na pewno dobrze wiecie, że każdy tom z kolei recenzowałam, dzięki czemu (mam nadzieję!) ktokolwiek z Was zdecydował się sięgnąć po te książki, by zachwycić się tą historią równie mocno, jak ja. Tym razem recenzuję już ostatni tom, więc jest to bardzo smutne dla mnie, bo naprawdę mocno przywiązałam się do całej serii i zdecydowanie jest to teraz jedna z moich ulubionych ♥

Tym razem nie będę tak dokładnie opisywać świata przedstawionego w Kronikach Podziemia, bo po prostu nie widzę w tym sensu, skoro już tyle razy o tym pisałam. Jeśli jesteście ciekawi, o czym dokładnie jest cała seria i na czym to wszystko polega, koniecznie zajrzyjcie do recenzji poprzednich tomów, które macie podlinkowane na samym dole tego postu :D

W tym tomie nastąpił pewien przełom. Przestała to być taka dziecinna historia o tajemniczej podziemnej krainie. W tej części mamy do czynienia z wieloma poważnymi wojnami i trudnymi sytuacjami. Autorka przekazuje nam między wierszami wiele ważnych życiowych kwestii, takich jak to, że nadzieja w lepsze jutro jest niezmiernie ważna, a bliskość osób, które kochamy może zmienić najgorszy dzień w coś cudownego. Pokazuje też, że konflikt prowadzi do straszliwych rzeczy.

W Gregorze i Kodzie Pazura główny bohater musi się zmierzyć z kolejną przepowiednią, która tym razem znacznie różni się od czterech poprzednich. Poza tym chłopak martwi się o swoją rodzinę, musi walczyć w kolejnej wojnie o Podziemię i wreszcie zdobyć się na to, by wyznać Luksie swoje uczucia. Poza tym dopadają go wątpliwości, czy Podziemni rzeczywiście zasługują na jego pomoc. To wszystko wywiera na nim olbrzymią presję i sprawia, że Gregor dorasta.

Główny bohater serii przechodzi duchową przemianę. O ile w poprzednich tomach potrafił być nadal tym samym jedenastoletnim chłopcem, co w Naziemiu, to ostatnie jego przygody mocno go zahartowały i sprawiły, że wydoroślał. Zresztą, myślę, że w skutek wielu straszliwych rzecy, które działy się w tym tomie, każdy z bohaterów przeżył pewnego rodzaju przemianę i zaczął patrzeć na wiele rzeczy inaczej. A co najważniejsze, wreszcie zauważyli, że wojny nie prowadzą do niczego dobrego.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Kroniki Podziemia to jedna z moich ukochanych serii, do której bez wątpienia niejednokrotnie wrócę. Ogromnie mi smutno, że tu już koniec tej niezwykłej przygody, bo przeżyłam razem z tymi książkami naprawdę wiele niesamowitych rzeczy. Wraz z kolejnymi tomami dorastałam duchowo razem z bohaterami tej opowieści, a autorka zachwycała mnie nie tylko cudownie wykreowanym światem i przesympatycznymi postaciami, ale również przepięknym morałem, płynącym z tej historii, który bez wątpienia zostanie ze mną na długo.

Gregor i Kod Paura był rewelacyjnym zakończeniem całej przygody z Podziemiem. Wiele niedopowiedzeń się tutaj wyjaśnia, poznajemy bardziej psychikę bohaterów i nie możemy się oderwać od lektury. Działo się tu zdecydowanie najwięcej, a sama przepowiednia była najciekawsza. Poza tym, czytając ją, czułam gdzieś tam w głębi, że to już koniec, więc lekturze towarzyszyła taka pewnego rodzaju melancholia. Tylko nie mylcie z nudą! Na nią zdecydowanie nie było czasu, bo nieustannie działo się coś znaczącego i do samego końca nie byłam w stanie przewidzieć zakończenia.

"jeśli uciekamy przed ty, czego się boimy, to coś i tak zawsze nas dogoni."

Gorąco polecam Wam zapoznać się z serią o Gregorze, jeśli lubicie odkrywać nowe, niezwykłe światy, przeżywać wspaniałe przygody i przy okazji wyciągać z lektury jakieś mądrości życiowe. Jestem przekonana, że kiedy tylko zapoznacie się z pierwszym tomem, nie odmówicie sobie przyjemności sięgnięcia po kolejny. Tylko ostrzegam! Każdy następny tom jest jeszcze lepszy od swojego poprzednika, więc musicie się przygotować na mnóstwo emocji!

Tytuł: Gregor i Kod Pazura
Autor: Suzanne Collins
Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Wydawnictwo: IUVI
ISBN: 9788379660247
Liczba stron: 440
Cena okładkowa: 34,90 zł

Moja ocena: 9/10
Recenzję znajdziesz również tutaj:
Lubimy Czytać *klik*
w.bibliotece.pl *klik*


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu IUVI!

Tak tak, wiem, dawno nie było żadnej recenzji :( Wszystko przez szkołę! Obiecuję, że teraz postaram się znowu być na bieżąco ♥
Iza xx

4 komentarze:

 1. zdecydowanie ten tom jest najlepszy z całej serii i mi też ciężko było się z nią pożegnać <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy tylko ja pierwsze słyszę o tej serii? :D
  Pozdrawiam,
  donkareads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka bardzo przypomina mi Percyego Jacksona, to już raczej nie mój klimat☺.

  thebooksandclouds.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna recenzja Iza! ❤️❤️❤️ Ja tez nie wyrabiam ze wszystkim ostatnio. Ta trzecia klasa to masakra! Czekam na nowy filmik! 😘

  OdpowiedzUsuń

Komentarz = ogromny uśmiech na mojej twarzy